تاریخ : 23 آوریل 2018 - 22:33 - شناسه خبر : 26432 اخبار شهرستان، اخبار شهرستان1

كارنامه سال ۹۶ بهزيستي ميبد درخشان بود

فاطمه دهقانی

ريیس بهزیستی شهرستان میبد با تشريح فعاليت‌ها و خدمات سال گذشته اين نهاد، اين كارنامه را درخشان و ضايت‌بخش خواند.

«سید محسن فلاح» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه یزد، بهزیستی را یک دستگاه اجتماعی و متولی سلامت در جامعه معرفی كرد و در مورد عملكرد اين اداره در شهرستان ميبد خاطرنشان كرد: سال ۹۶، سال خوبی براي بهزیستی بود به نحوي كه ۱۱۵ فعالیت کاری با موفقيت و رضايت مطلوب مخاطبان و جامعه هدف به انجام رسيد.

وي با بيان اين كه بهزیستی تنها مرکز توانبخشی دولتی در کشور محسوب مي‌شود که براساس وظایف قانونی خود، خدمات متنوعي را به معلولان و سالمندان ارائه می‌دهد، گفت: برای اولین بار در سال گذشته پایش بازنگری در کلیه پرونده‌های توانبخشی صورت گرفت که از مجموع ۵۳۱ پرونده مستمری‌بگیر ماهیانه، تعدادي متوقف و تعدادي نيز جايگزين شدند.

فلاح از راه‌اندازي مرکز توانبخشی معلولان ذهنی کودکان زیر شش سال در شهرستان در سال گذشته خبر داد و گفت: اين مركز با امکانات خاص و ویژه‌اي به اين معلولان خدمات ارائه مي‌كند.

ريیس بهزیستی ميبد با اشاره به پیشرفت فیزیکی مطلوب ساختمان مرکز محبت میبد، بیان کرد: این مرکز شبانه‌روزی نگهداری معلولان با کمک خیرین در مرحله ساختمان‌سازی داراي پیشرفت خوبی است ولي در سال گذشته بازسازی مرکز قدیمی آن نيز صورت گرفت.

فلاح از ارائه کمک‌های موردی به مبلغ ۵ میلیارد و ۴۶۲ میلیون ریال در حوزه‌هاي درمان، مناسب‌سازی، ایاب و ذهاب، تامین مسکن و هزينه‌هاي توانبخشی به ۱۹۵ نفر از جامعه مخاطب اين نهاد در شهرستان ميبد خبر داد.

وی همچنين از پذیرش ۸۳ پرونده جدید معلولیت در سال ۹۶ گفت و افزود: علاوه بر این معلولان كه از خدمات بهزيستي بهره‌مند شده‌اند، ۴۶ پرونده معافیت از سربازی نیز در این اداره صادر شد.

اين مسئول در بخش ديگري از سخنانش مرکز توانبخشی آیت الله حائری وابسته به اداره بهزیستی ميبد را یکی از بهترین مراکز توان‌پزشکی استان نام برد كه در سال گذشته يكهزار و ۶۸۸ مراجعه‌کننده داشته که با سه هزار و ۳۶۲ جلسه تحت درمان فیزیوتراپی، گفتاردرمانی، کاردرمانی، بینایی سنجی و شنواسنجی قرار گرفته‌اند.

وي افزود: همچنين در سال گذشته تعداد ۳۰۲ پرونده شنوایی در اين مركز ثبت شده که در اين رابطه ۵۴۴ بسته باتری سمعک تحویل افراد شده است.

وي ادامه داد: ۱۸۵پرونده توانبخشی حسی-حرکتی با آسیب‌های نخاعی نيز در اين مركز ثبت و خدمات دريافت كرده‌اند.

فلاح با اشاره به وجود ۴۰ پرونده بيماران ضایعه نخاعی در این مرکز، گفت: در سال گذشته قریب به ۷۰ میلیون ریال حق پرستار به صورت ماهیانه پرداخت شد و براي ۲۷ پرونده دانشجویی نيز قريب ۱۴۰ میلیون ریال حمايت مالي از دانشجويان تحت پوشش شد.

اين مسئول در ادامه با اشاره به اجراي طرح CBR به عنوان يك طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه در اين شهرستان، تصريح كرد: با اجراي اين طرح در روستاهاي شهرستان، ۱۵هزار نفر در روستاهای ندوشن، بخش مرکزی و بفروئیه در قالب ۳۱۰ پرونده تحت پوشش اين طرح قرار گرفتند.

وي حمایت از زنان سرپرست خانوار را از اهداف مهم این اداره در حوزه اجتماعی برشمرد و گفت: در همين رابطه ۲۰۳ پرونده داريم و با ۲۳ درصد بازتوانی در استان دارای رتبه اول هستيم.

وی از افزایش مستمری از ۵۳ هزار تومان به ۱۴۸هزار تومان در سال گذشته خبر داد و گفت: پارسال به ۵۰ خانوار دارای فرزند چند قلو ۱۹۷ میلیون ریال و به ۳۷ دانشجو و دانش‌آموز بالغ بر ۶۲میلیون ریال كمك هزينه پرداخت و چهار ميليون ريال نيز كمك ودیعه مسکن به چهار نفر ارائه شده است.

فلاح از پرداخت حق بیمه ۶۳ نفر از زنان سرپرست خانوار تحت پوشش بهزبستی شهرستان و نيز هزينه كردن ۵۷ ميليون ريال در جهت سلامت جسمی و روانی زنان سرپرست خانوار خبر داد.

وي طرح غربالگری فشار خون و دیابت را یکی دیگر از اقدامات سال گذشته ذكر كرد و گفت: این طرح با کمک و همکاری کلینیک مددکاری مهر پویای شهرستان انجام گرفت و در زمینه اشتغال نیز ۷۵۵ میلیون ریال تسهیلات اشتغال به افراد واجد شرایط داده شد.

وي به فعاليت ۲۷ مهد‌کودک در شهرستان اشاره كرد و گفت: اين مهدهاي كودك شامل ۱۹ مهد شهری و هشت روستا مهد هستند كه مجموعاً ۷۵۲ کودک(۵۶۱ كودك شهري و ۱۹۱ كودك روستايي) را تحت آموزش ‌دارند.

وي از افتتاح قريب الوقوع سه مهد جدید دیگر در اين هرستان خبر داد و افزود: طرح یک وعده غذا در روستامهدهاي شهرستان نیز اجرا و در رابطه با شهریه سه دهک پایین درآمد نيز به ۱۳۶کودک شهرستانهر كدام ماهیانه ۴۰ هزار تومان تعلق گرفته است.

فلاح در بخش اورژانس اجتماعی به برگزاری کلاس‌های آموزشی اشاره کرد و گفت:برگزاری کلاس‌های آموزشی و مهارت‌های زندگی یک راهکار مناسب برای افراد جامعه و جوانان است که اداره بهزیستی شهرستان در اين رابطه تاكنون چهار دوره آموزشی را در اورژانس اجتماعی شهرستان براي زوجين برگزار کرده است.

وي عملكرد سال گذشته بهزيستي در حوزه امور خانواده را مثبت ارزيابي كرد و افزود: شهرستان میبد دارای پنج مرکز نگهداری فرزندان بی‌سرپرست و بدسرپرست با آمار ۵۶ کودک از گروه سنی ۳ تا ۱۸ سال است كه در سال گذشته در اين حوزه شاهد پذیرش ۲۱ کودک و ترخیص و ساماندهی و سپردن ۱۳کودک به آغوش خانواده بوديم.

وي با بيان اين كه سیاست بهزیستی برگرداندن کودکان به آغوش خانواده‌هاست، گفت: از بین ۵۶ کودک نگهداری شده، ۱۱ نفر دچار معلولیت هستند که علاوه بر تامين زندگی، خدمات درمان و توانبخشی نیز می‌گیرند و ۱۹ نفر فرزند بی‌سرپرست بدسرپرست هم نزد اقوام خود نگهداری می‌شوند که امدادبگیر این اداره محسوب مي‌شودند.

فلاح خاطرنشان كرد: در سال ۹۶ از مجموع ۶۷پرونده برای گرفتن فرزند و قبول سرپرستی اين كودكان، تنها سه مورد موفق به دريافت سرپرسته شده‌اند.

وي در ادامه ساماندهی طرح اطعام مددجویان در ماه مبارک رمضان را از اقدامات حوزه مشارکت‌های مردمی اين اداره برشمرد و افزود: علاوه بر یک میلیارد ريال مشاركت جذب شده در اين حوزه، در قالب طرح ساماندهی مهرورزی مبلغ دو میلیون و ۹۶۲ هزار ریال، در مشارکت‌های غیر نقدی جذب شده هم یک میلیارد و ۸۹۸ میلیون ریال و در بخش مشارکت‌های نقدی نيز چهار میلیارد ريال جمع‌آوري شد.

فلاح در ادامه اعلام كرد: پیگیری و پرداخت وام به مددجویان، راه اندازی کمیته بانوان خیر، پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی و اشتغالزایی به میزان دو میلیارد و ۶۰۰میلیون تومان، جلب تسهیلات براي ۳۳۵ نفر از مددجويان و پرداخت تسهیلات کار‌فرمایی به میزان ۳۰۰ میلیون ریال، پرداخت هزینه حق بیمه خویش فرمایی و اختیاری به ۶۰نفر از مددجویان تحت پوشش،پرداخت هزینه حق بیمه سهم کارفرما به ۱۵نفر کارفرمایان و بیمه یارانه تامین اجتماعی به ۶۰ نفراز مددجویان از محل هدفمند کردن یارانه‌ها و ثبت تعداد ۱۶۲مورد اشتغال جدید در سامانه ملی رصد کشوری از فعالیت‌هاي اداره بهزیستی ميبد در حوزه اشتغال بود.

وي در مورد حوزه مسکن مددجويان نيز گفت: معافیت ۳۰ مورد انشعاب آب و ۳۵ مورد انشعاب گاز مددجويان، کمک بلاعوض به ساخت مسکن به چهار مددجو، پیگیری و ساخت خانه خانوار دو معلولی در روستای بیده، معرفی شش خانوار با دو عضو معلول جهت دریافت زمین و تسهیلات به بنیاد مسکن از عملکرد سال گذشته این اداره بوده است.

ريیس بهزیستی میبد با بيان اين كه اداره بهزیستی میبد شامل اداره ستادی، مجمع توانبخشی حائری، اورژانس اجتماعی، مرکز تحقیقات ژنتیک و ۶۳مرکز و موسسه زیر‌مجموعه در حوزه‌های اجتماعی، توانبخشی، پیشگیری و خیریه با ۴۲ كارمند است، يكي از مهمترین حوزه‌هاي كاري اين نهاد را حوزه پیشگیری خواند و گفت: اجرای طرح غربالگری تنبلی چشم، طرح مشاوره ژنتیک، طرح آموزش‌هاي حین ازدواج، طرح پیشگیری از ناشنوایی، غربالگری اضطراب، طرح دانشنامه ازدواج، آموزش‌هاي قبل از ازدواج از مواردی بود که در سال گذشته اجرايي شد.

وی در مورد طرح دانشنامه ازدواج گفت: طرح مذكور به عنوان يك پيشنهاد از بهزيستي ميبد به طور پایلوت در همين شهرستان با کمک فرمانداری، آموزش و پرورش، دفتر امام جمعه، شهرداری و شورای شهر انجام شد.

فلاح در پايان نيز يادآور شد: طرح نمایشگاه خانواده موفق در دهه فجر سال گذشته برای اولین بار در میبد و بازدید يكهزار نفر از آن، آموزش ۳۰۰ دانش‌آموز در طرح دانشنامه ازدواج و شرکت ۹۵۹ نفر در اين طرح، ، غربالگری ۵۶۳۳ کودک سه تا شش سال در پیشگیری از تنبلی چشم، شرکت ۶۱۸ زوج در طرح مشاوره ازدواج، اجرای طرح نوروزی توزیع پکیج‌هاي آموزشی و آگاه‌سازی پیشگیری از معلولیت‌ها در بين هزار نفر از جمله اقدامات سال گذشته اداره بهزیستی میبد در اين حوزه بوده است.

اخبار مرتبط

ارسال نظر