تاریخ : ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۶ - شناسه خبر : 29367 اخبار استان

درآمد ۸۰ هزار توماني متكديان يزد در هر ساعت!

شهروندان آگاه باشند كه تكدي‌گري اين روزها يك شغل محسوب مي‌شود و میانگین درآمد هر متکدی در ساعت در مناطق شلوغ تا ۸۰ هزار تومان نيز مي‌رسد.

مدیر پیشگیری و رفع تخلفات شهرداری یزد با تاكيد بر اين كه گداي يزدي نداريم و متكديان اين شهر افراد غير بومي و اتباع خارجي هستند، گفت: شهروندان آگاه باشند كه تكدي‌گري اين روزها يك شغل محسوب مي‌شود و میانگین درآمد هر متکدی در ساعت در مناطق شلوغ تا ۸۰ هزار تومان نيز مي‌رسد.

«امرالله سیف الدینی» در گفت‌‌و‌گو با خبرنگار ایسنا – منطقه یزد، با اشاره به بالا بودن تقاضای تکدی‌گری در یزد اظهار کرد: متاسفانه اقدامات شهرداری با اعتبار بیت‌المال به پای مهربانی و دل رحمی مردم نسبت به متکدیان ضایع می‌شود، در حالی که مردم نمی‌دانند این نحوه کمک هیچ بار معنوی برای آن‌ها نخواهد داشت.

وی خط قرمز شهرداری در بافت تاریخی را تکدی‌گری عنوان كرد و گفت: متاسفانه بافت تاریخی و جهانی یزد که در معرض دید گردشگران خارجی قرار دارد، با معضل تکدی‌گری همراه است و به واضح چهره شهر جهانی را دستخوش این آسیب اجتماعی كرده است.

این مسئول افزود: با وجود این که شهرداری به شدت پیگیر رفع اين موضوع است و به محض اطلاع‌رسانی در هر موقعیتي، نسبت به جمع‌آوری متكديان اقدام می‌کند اما در راستای ساماندهی مطلوب این افراد طرحی را برای اولین بار در کشور ارائه داده که از طريق آن، ارگان‌های مرتبط با این آسیب بيش از پيش درگیر اين مسئله می‌‌شوند.

وی در رابطه با اهمیت ساماندهی متکدیان نيز تصریح کرد: هر چند آمار متکدیان اصیل یزدی رقمی کمتر از ۰٫۲ درصد است و در واقع گدای یزدی نداریم.

این مسئول بیش از ۵۰ درصد متکدیان يزد را از کودکان اتباع خارجي عنوان کرد و افزود: این افراد که بیشتر ساکن در بافت تاریخی يزد هستند، به محض تکدی‌گریبه ویژه از گردشگران، براي فرار از دست ماموران شهرداري به خانه‌های خود می‌روند و عملاً شهرداری نمی‌تواند نسبت به جمع‌آوری آنها اقدام کند لذا مسئله دیگری كه در اين رابطه به میان می‌آید، اجاره دادن خانه‌های ساکنان بافت تاریخی به اتباع بيگانه است.

سیف‌الدینی با گلایه از عملکرد میراث فرهنگی، اداره کل اتباع و سایر ارگان‌های مربوطه، تصریح کرد: هر چند باید ارگان‌های مربوطه نسبت به رفع مشكل تكدي‌گري به ويژه در بافت تاريخي و مناطق گردشگري شهر بهتر عمل کنند اما مردم نيز باید به این درک برسند که این افراد حتی به سلامت جامعه لطمه وارد می‌کنند.

وی در ادامه با بیان این که متكديان اصلاً بدبخت نیستند، گفت: متاسفانه مردم متوجه نیستند که متكديان به این عملکرد خود با عنوان شغل نگاه می‌کنند چرا كه میانگین درآمد هر ساعت يك متکدی در مناطق پرتردد و شلوغ تا ۸۰ هزار تومان نيز مي‌رسد به طوري كه گاهاً متکدیانی را با یک میلون تومان پول نیز دستگیر کرده‌ایم.

این مسئول، تكدي‌گري در محدوده‌های بلوار آيت الله طالقانی و مجاورت ساختمان‌های پزشکان را بیشترین نوع تكدي‌گري جدید در يزد ذكر كرد و افزود: این روزها نوعی گدایی که بسیار هم در بین مهاجران مرسوم شده، تکدی‌گری در مقابل مطب‌های پزشکان و سوءاستفاده از دل‌رحمي ناشي از رنج و آلام بيماران است به نحوي که حتی زوج‌هايي با سر و وضع آراسته و جوان نسبت به اين عمل اقدام می‌کنند.

وی در مورد ديگر آسيب‌هاي اجتماعي از سوي متكديان نيز اظهار كرد: هر چند برخی از گدایان ممکن است، تخلف‌های دیگری داشته باشند اما شهرداری در رفع و بررسی این تخلف‌ها ورود نمی‌کند و آنان را به مراجع ذیربط ارجاع می‌دهد.

این مسئول در پايان نيز با بیان این که سیر رسیدگی به تخلفات با توجه به جنسیت و اصالت متكديان متفاوت است، گفت: تخلف هر کدام از متکدیان اعم از کودکان، زنان و مردان ایرانی يا غیرایرانی با روش‌های مرتبط با خودشان رسیدگی می‌شود ولي در عين حال، مردم در راستای تسهیل خدمات شهرداری در این زمینه می‌توانند با شماره تماس ۳۷۲۵۰۰۲۰ براي اطلاع محل فعاليت متکدیان اقدام كنند.

ارسال نظر