تاریخ : ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۸:۲۵ - شناسه خبر : 30547 اسلایدشو، ایران و جهان

محمدرضا باهنر، عضو اصولگراي مجمع تشخيص مصلحت نظام:

معتقدم كه ايران از برجام خارج نخواهد شد

در حال حاضر بنده از برجام دفاع مي‌كنم. همين امروز هم بنده معتقد هستم ما از برجام خارج نخواهيم شد مگر زماني كه به اين جمع‌بندي برسيم كه منافع برجام كمتر از هزينه‌هاي آن است و چون هنوز به اين نقطه نرسيده‌ايم از آن خارج نمي‌شويم.

محمدرضا باهنر، عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام جمهوري اسلامي در اظهاراتي با اشاره به وضعيت امروز كشور و برخي تحليل‌ها مبني بر سود اصولگرايان از وضع موجود اظهار كرد: «هرچه به انتخابات نزديك مي‌شويم دو جريان سياسي مشهور در كشور هستند كه با هم رقابت مي‌كنند. در نظام مردم‌سالاري ديني در غيبت چند حزب قدرتمندِ چارچوب‌دارِ پاسخگو كه نداريم، نگران آينده مردم‌سالاري ديني هستيم. لازمه اين دموكراسي و مردم‌سالاري وجود احزابِ چارچوب‌دار، قدرتمند فراگير و البته پاسخگو است». دبيركل جبهه پيروان خط امام و رهبري بخشي از اظهارات مطرح شده در شرايط كنوني را رجزخواني‌هاي انتخاباتي دانست و اظهار كرد: «اين وعده‌ها و صحبت‌هايي كه نزديك انتخابات مي‌شود مقداري از آن رجزخواني است». او كه در برنامه جهان‌آرا حاضر شده بود در ادامه در پاسخ به سوال مجري درباره رجزخواني‌هاي خود نيز گفت: «نه ببينيد گاهي رجزخواني يعني بلوف زدن و اقرار به جهل كردن اما گاهي در ميدان‌هاي كارزار و نبرد هم عموما رجز مي‌خوانند». او ادامه داد: «اكنون يك جنگ اقتصادي سنگيني عليه ما شروع شده و ادامه پيدا كرده، در كنار آن آتش تهيه اين جنگ اقتصادي را با يك جنگ رواني و اقتصادي شروع كردند چون آنها هدف‌شان به زانو درآوردن ملت ايران است و خواب‌هاي آشفته مي‌بينند و ان‌شاءالله خواب‌هاي آنها تعبير نمي‌شود. تجربه نشان داده كه در ميدان سياست رجزخواني جزء كار و لازم و نوعي تبليغ است، اما اينكه چه مقداري از آن واقعيت و چه مقدار از آن بزرگ كردن واقعيت است بايد مخاطبين تشخيص دهند.»

او در جريان اين برنامه تلويزيوني در پاسخ به اظهارات مجري كه معتقد بود رهبر انقلاب مخالف برجام بودند، اظهار كرد: «شما فكر مي‌كنيد حضرت آقا اگر در مملكت نهايتا تصميمي بگيرند كسي هست كه بتواند خلاف آن عمل كند؟ ناراضي بودن و رضايت كامل نداشتن با مخالف بودن خيلي فرق مي‌كند». مجري برنامه در ادامه اين سخنان باهنر گفت: «ولي وزير امور خارجه ما مخفيانه با سناتور ديدار مي‌كند و بعد خبر آن منتشر مي‌شود.» باهنر پاسخ داد: «مخفيانه نبوده است.» مجري برنامه پاسخ داد: «خودشان گفته‌اند كه مخفيانه بوده است.» باهنر گفت: «اين مخفيانه از ديدگاه نظام يا از نظر كوچه و بازار؟» در همين حال مجري برنامه گفت: «قرار شد مجلس پيگيري كند كه مخفيانه از ديد نظام بوده است يا خير؟» باهنر در اين هنگام بيان كرد: «اين ظلم به رهبري و نظام است. نظام ما خوشبختانه موفق است و طرفدار در كشور دارد. من فكر مي‌كنم شما از آن ۱۰ متر اوليه هستيد كه اگر بگوييم كلاه بياوريد سر مي‌آوريد. نظام يك استراتژي دارد و با ياري خدا همان‌گونه كه رهبري فرمودند رژيم صهيونيستي تا ۲۵ سال آينده ديگر نمي‌تواند ادامه دهد اما اين به اين معنا نيست كه فردا همه ‌چيز را با موشك خراب كنيم.»

اين عضو مجمع تشخيص در بخش ديگري از اظهارات خود درباره برخي درخواست‌ها براي بررسي طرح عدم كفايت رييس‌جمهوري، اظهار كرد: «زماني كه رييس‌جمهوري قبلي (احمدي‌نژاد) خانه‌نشيني كرد، يك سري از دوستان تند او گفتند عدم كفايت سياسي او را مطرح كنيم و بايد او را زمين بزنيم. اما بنده با اينكه از مخالفان احمدي‌نژاد بودم، مي‌گفتم به هيچ‌ وجه نبايد اين اتفاق بيفتد. دولت روحاني هم در اواخر دوره اول و اوايل دوره دوم عده‌اي مي‌گفتند چرا بايد بگذاريم تا ۱۴۰۰ بماند و بايد قضيه را تمام كنيم كه بنده مي‌گويم از اين اصل عدم كفايت رييس‌جمهور بعد از انقلاب يك دفعه استفاده كرديم كه آن هم براي بني‌صدر بود كه نوش جانش و حقش بود اما معتقدم تا زمان ظهور امام زمان(عج) ديگر از اين اصل استفاده نكنيم.»

اين نماينده مجلس نهم شوراي اسلامي در ادامه درباره برجام نيز گفت: «در حال حاضر بنده از برجام دفاع مي‌كنم. همين امروز هم بنده معتقد هستم ما از برجام خارج نخواهيم شد مگر زماني كه به اين جمع‌بندي برسيم كه منافع برجام كمتر از هزينه‌هاي آن است و چون هنوز به اين نقطه نرسيده‌ايم از آن خارج نمي‌شويم. زماني كه به اين نقطه برسيم ما و نظام تصميم مي‌گيريم از برجام خارج شويم. سياست خارجي ما در عرصه ديپلماسي فعال بوده و معتقدم آقاي ظريف جزو بهترين وزراي خارجه كشورمان است اما معتقدم سياست خارجي ما يك اشتباه استراتژيك كرد و آن اين بود كه تمام سبد ظرفيت‌ اجراي خود را در مذاكرات با ۵ كشور گذاشت، در حالي كه ما ۲۰۰ كشور داريم.»

او با بيان اينكه كليه متن برجام را مطالعه كردم و آن را يك اتفاق جامع مي‌بينم، گفت: «اگر ما برجام را امضا نكرده بوديم همه تحريم‌ها پابرجا مي‌ماند. البته من تخصصي در سياست خارجي ندارم بلكه مي‌گويم يك شاكله‌اي به نام برجام داريم كه اگر وارد آن نشده بوديم كليه تحريم‌ها وجود داشت. اين دروغ است كه در قلب رآكتور اراك بتون ريخته شده است. ما نشان داديم كه اگر قرار باشد از برجام خارج شويم در يك مدت زمان مشخص مي‌توانيم به قبل از برجام برگرديم و كسي در آن ترديدي ندارد. اما اگر در برجام نرفته بوديم يك اتفاق و وحدت جهاني عليه ما وجود داشت كه ايران به دنبال ساخت بمب هسته‌اي است.»

ارسال نظر