تاریخ : 16 سپتامبر 2019 - 20:13 - شناسه خبر : 31026 اخبار استان

فرآیند ثبت‌نام پیاده‌روی اربعین ۹۸ در یزد

برای مراسم اربعین سال ۱۳۹۸ با توجه به توافق به عمل آمده بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق، زایران می‌توانند از تاریخ ۱۳۹۸٫۶٫۱۰ (۱ محرم ۱۴۴۱ ) لغایت۱۳۹۸٫۸٫۷( ۳۰ صفر ۱۴۴۱) بدون نیاز به دریافت روادید و به شرط ثبت‌نام در سامانه سماح https://samah.haj.ir همراه با گذرنامه معتبر جهت زیارت اربعین امام حسین(ع) وارد کشور عراق شوند .

برای مراسم اربعین سال ۱۳۹۸ با توجه به توافق به عمل آمده بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق، زایران می‌توانند از تاریخ ۱۳۹۸٫۶٫۱۰ (۱ محرم ۱۴۴۱ ) لغایت۱۳۹۸٫۸٫۷( ۳۰ صفر ۱۴۴۱) بدون نیاز به دریافت روادید و به شرط ثبت‌نام در سامانه سماح https://samah.haj.ir همراه با گذرنامه معتبر جهت زیارت اربعین امام حسین(ع) وارد کشور عراق شوند .

به گزارش ایسنا-منطقه یزد،لغو روادید صرفاً برای بازه زمانی ذکر شده اجرایی می‌شود و خارج از این محدوده زمانی زائران موظف به دریافت روادید از طریق دفاتر زیارتی هستند.

با توجه به مصوبه ستاد مرکزی اربعین حسینی(ع) جهت تشرف به زیارت اربعین ثبت نام در سامانه سماح الزامی است و با توجه به اتصال سامانه سماح به سامانه نیروی انتظامی صرفاً به زائرانی که در این سامانه ثبت نام کرده باشند اجازه خروج داده خواهد شد.

اطلاعات خواسته شده برای ثبت‌نام پیاده‌روی اربعین الزامی است

اطلاعات هویتی زائران با استعلام از سازمان ثبت احوال، در سامانه سماح نمایش داده می شود؛ بنابراین چنانچه مغایرتی در اطلاعات خود مشاهده می کنند، حتما به اداره ثبت احوال محل سکونت خود مراجعه کنند.

ثبت نام قطعی زائران منوط به پرداخت هزینه های مصوب در سامانه سماح است. تمامی موارد لازم جهت اطلاع رسانی به شماره همراه ثبت شده در سامانه ارسال می شود؛ بنابراین زائران در ثبت شماره تلفن همراه نهایت دقت را انجام دهند.

ثبت نام در سامانه سماح https://samah.haj.ir  و پرداخت هزینه های مصوب به منزله قرار گرفتن تحت پوشش خدمات بیمه ای و درمانی در داخل خاک عراق خواهد بود، زایرین گرامی حتماً پس از ثبت نام رسید ثبت نام را از سامانه سماح دریافت و شرایط و تعهدات بیمه را مطالعه کنند.

زایرین عزیز توجه داشته باشند، جهت پرداخت هزینه های مصوب صرفاً از طریق درگاه پرداخت الکترونیک سامانه سماح اقدام کنند و از پرداخت هرگونه وجه دیگری چه به صورت نقدی و یا هر روش دیگر جداً خودداری نمایند.

گفتنی است؛ ثبت‌نام در سامانه سماح رایگان است و هزینه‌هایی که دریافت می‌شود صرفاً جهت خدمات درمانی و بیمه‌ای زایرین است که مجموعاً ۲۲۰,۰۰۰ ریال می شود و همچنین چنانچه زائران جهت ثبت‌نام به دفاتر زیارتی مراجعه نمایند مبلغ ۳۰,۰۰۰ ریال به عنوان حق الزحمه ثبت‌نام بر هزینه خدمات درمانی و بیمه‌ای افزوده و در مجموع مبلغ ۲۵۰,۰۰۰ ریال اخذ خواهد شد.

بدیهی است دریافت هرگونه وجهی به صورت نقدی و بیشتر از هزینه مصوب غیرقانونی است.

اکنون که برای سهولت بیشتر زائران هزینه روادید طبق قرارداد دو کشور حذف شده و برای اربعین نیز نیاز به دریافت روادید نیست؛ بنابراین زائران باید بدانند که برای سفر به عتبات نیازمند گذرنامه‌ای هستند که حداقل شش ماه اعتبار داشته باشد. درصورتی که این‌گونه نباشد بهتر است هرچه زودتر برای دریافت گذرنامه خود اقدام کنند.

ارسال نظر